top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Çiler Nazife Koşar

Şiddet uygulayanı evden uzaklaştırabilirsiniz!

Güncelleme tarihi: 7 Nis 2022

Şiddet gördüğünüzde evinizi mutlaka terk etmek zorunda değilsiniz. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun şiddet uygulayanı evden uzaklaştırabilmenizi sağlar.

Şiddet uygulayan kişi hakkındaki tedbirler geçicidir en fazla 6 ay için uygulanabilir. Gerekiyorsa tedbir kararı tekrar verilebilir. Mahkeme şiddet uygulayan kişi hakkında aşağıdaki tedbirlere hükmedebilir veya duruma göre başka bazı tedbir kararları da verebilir:

*Aile bireylerine karşı şiddete ve korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması

*Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması

*Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi

*Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi

*Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi

*Alkol veya uyuşturucu madde kullanıyorsa bunları kullanarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması

*Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.


6284 sayılı yasadan kimler yararlanır?

Aynı çatı altında yaşadığınız eşiniz, çocuğunuz veya diğer aile bireyleri, mahkemece hakkınızda ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkınız olan ya da evli olmanıza rağmen fiilen ayrı yaşadığınız eşiniz size veya çocuklarınıza sözlü, fiziksel, duygusal, cinsel veya ekonomik şiddet uyguluyorsa bu yasadan yararlanabilirsiniz.

6284 sayılı yasa ile size sağlanan haklar ve olanaklar geçicidir, tedbir niteliğindedir. Kocanızın ya da diğer aile bireylerinden birinin size ve çocuklarınıza şiddet uygulaması nedeniyle boşanmak ve/veya ayrıca cezalandırılmasını istiyorsanız, başkaca davalar açmanız gerekmektedir.

Daha önce boşanma veya ceza davası açmış olmanız, bu yasadan yararlanmanıza engel değildir. Diğer dava veya davalar devam ederken de, bu yasadaki tedbirlerin uygulanması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Şikâyet ve davalarınızı kendiniz takip edebilirsiniz. Ya da bir avukat tutabilirsiniz. Avukat tutacak maddi gücünüz yoksa, bulunduğunuz ildeki Baro'dan sizin için bir avukat görevlendirmesini isteyebilirsiniz.

Baroların Kadın Hakları Komisyonlarının iletişim bilgilerine aşağıdaki link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

PARDON

コメント


bottom of page