top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAv. Çiler Nazife Koşar

PANDEMİ'DE GEÇ TESLİM EDİLEN VEYA KAYBEDİLEN KARGOLAR


İlk olarak korona virüsün 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülmeye başlaması ve sonrasında da salgının günden güne artması neticesinde, salgının yayılımının en aza indirilmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

Bu düzenleme kapsamında Cumhurbaşkanlığı tarafından "Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler" konulu genelge açıklanmış olup, genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmıştır.

Bununla birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yapılan bu düzenlemeye paralel olarak, özel sektör çalışanlarından uzaktan çalışabilecek pozisyonda olanların da, bir süre evden çalışması tavsiye edilmiştir.

Bu süreçte kargo çalışanlarının gerek uzaktan çalışabilecek imkanlarının olmaması, gerekse de vatandaşların eve kapanması sebebiyle kargo şirketlerine duyulan ihtiyacın artması neticesinde, kargo şirketlerinin iş yükünün olağan üstü şekilde arttığını söyleyebiliriz.

Kargo şirketlerinin iş yükünün artmasıyla, çalışanların artan bu iş hacmine yetişememesi sonucunda, kargo şirketlerine yönelik şikayetlerde artmış bulunmaktadır.

Ancak, kargo şirketlerine yönelik yapılan bu şikayetlerin sadece pandemi döneminde oluşan iş yoğunluğuna bağlanmaması gerekmektedir. Zira, kargo firmalarından duyulan memnuniyetsizlik, önceden beri süregelen bir durumdur.

Geçmiş zamanlarda kargo firmalarının, eve gelmediği halde gelmiş gibi göstererek müşterisinin kargosunu şubeden almasını sağladıkları, kargo paketlerini kaybettikleri, teslim edilmemesine rağmen sisteme teslim edildiğine dair not düşmeleri veya kargo paketini özensiz taşımaları sonucunda kargonun zarar görmesi gibi olaylar hepimizin başına gelmiştir.

Dolayısıyla pandemi döneminde oluşan bu iş yoğunluğu, kargo firmalarına yönelik şikayetlerin tek sebebi değildir.

Kaldı ki bu zor süreçte vatandaşlar, daha anlayışlı davranarak kargolarının geç teslim edilmesini problem dahi etmemişler, aksine herkes evdeyken, dışarıda salgın riski ile karşı karşıya çalışan kargo çalışanlarına minnet duymuşlardır.

Ancak, bazı kargo firmalarının müşterilerinin bu anlayışlı tavırlarını suiistimal ettiği bilinmektedir. Böylesi durumlarda vatandaşların kesinlikle hukuki haklarını kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Bugünlerde kargo firmalarının, kargo paketini günlerce çıkış şubesinde beklettiği veya göndermeyi unuttuğu, akabinde de kargonun varış şubesine varmasıyla, alıcı adresine hiç dağıtıma çıkarılmadan çıkış şubesine geri gönderildiği durumlarını sıklıkla duyar olduk.

Böylesi bir durumda, göndericiden hem gönderim ücretini hem de iade ücretini alan kargo firmaları, üstelik bir de kargoyu alıcısına teslim etmeyerek vatandaşı çifte mağdur etmektedir. Vatandaş, kargoyu alıcısına ulaştıramadığı gibi, bir de hiç kusuru olmaksızın kargo ücretine katlanmaktadır.

Oysa ki, kargo firmalarının iç yönergesine göre, herhangi bir sebepten dolayı varış şubesinden teslim alınmayan kargolar, alıcıya ulaşılamayan durumlarda geliş tarihinden itibaren “3 gün süreyle” şubede bekletildikten sonra, kimsenin talebi olmazsa göndericiye iade edilir.

Kargo firması bu yönergeye aykırı olarak kargoyu alıcıya teslim etmezse müşterinin bu durumda hukuki yollara başvurma hakkı doğmaktadır.

Bununla birlikte; kargonun alıcısına tahmini teslim tarihinden sonraki bir tarihte teslim edilmesi, kusurlu teslim edilmesi veya hiç teslim edilmemesi gibi durumlarda kargo müşterisi, ödemiş olduğu ücrete göre İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak, kargo firmasının almış olduğu bu haksız bedelin iadesini talep etme hakkına sahiptir.

2020 yılı için, değeri 6.920,00 TL’nin altında olan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, uyuşmazlığı çözmede görevlidir.

Bu kapsamda vatandaş, İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak ödemiş olduğu kargo ücretinin, tarafına iadesini talep etmek suretiyle ilk adımı attıktan sonra, kargo paketinin içinde bulunan eşyanın değerine göre, ilgili kargo şirketine karşı, hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası da açabilmektedir.

Vatandaşın bu gibi durumlarda hukuki yollara başvurma haklarının olduğunu belirtmiş olmakla birlikte, bu sorunları yaşayan tüm vatandaşların muhakkak bu hukuki yollara başvurması gerektiğinin önemle altını çizmek isteriz.

Zira her vatandaş, hukuki yollara başvurma hakkını kullansın ki, kargo firmaları tarafından uğratılan bu mağduriyetler kökten çözüme kavuşsun!

İlk adım olarak, kargo firmasının haksız olarak aldığı kargo bedelinin iadesi talebi için İlçe Tüketici Hakem heyetlerine yapılacak başvurularda ve sonrasında hukuk mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davasının açılmasında, tüketicinin herhangi bir hak kaybına uğramaması adına, uzman bir büroyla iletişime geçilmesi oldukça yararlı olacaktır.

Önemle belirtmek gerekir ki tüketici, ilk olarak İlçe Tüketici Hakem heyetlerine yapılacak olan bu başvurular için herhangi bir harç ödemeyecektir.


Av. Çiler Nazife Koşar

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page